People think building muscle is expensive. But you can do it for $8 a day. For Breakfast: Have an anabolic peanut butter smoothie—48g of protein for just $1.50. It’s cheap because milk and whey are some of the most affordable protein sources. Just blend milk, peanut butter, whey, a banana, and oats, and you’re set. For supplements, take 5g of creatine (15 cents) and a multivitamin (5 cents). For Lunch: A pre-workout chicken wrap with brown rice, spinach, cheese, salsa, sour cream, and a whole wheat tortilla—43g of protein for $2.01. For Pre-workout: A cup of coffee for 25 cents or a caffeine pill for just 5 cents. For your workout: Some gyms in the US and Canada cost as little as $10/month, which breaks down to 33 cents a day. Post-workout: A turkey and veggie stir-fry—46g of protein for $2.83. For tracking, MacroFactor only costs 20 cents a day if you go for the yearly membership. Before bed: Greek yogurt and peanut butter dip with apple slices and sunflower seeds—27g of protein for $1.60. Total cost: $8.92.

meal prep budget friendlymeal plan to build musclebulking meal preplean bulkinghow to lean bulkhow to build musclemeal prep on a budgetcheap meal planeasy meal prepeasy meal planmeal prep budget healthymeal prep budget ideasmeal prep under 50 dollarshealthy meal prep for 50 dollarsbudget meal prep bulkingmeal prep budget low cost recipesbulking recipesjeff nipardjeff nippardjeff nippard meal planjeff nippard full day of eating